Да си представим следното. Решаваме да правим обект за настаняване и след месеци на усилена работа, през които сме вложили душа и сърце да го обзаведем стигаме до момента в който трябва да почнем да го рекламираме. И когато си зададем въпроса как най-бързо да го напълним с посетители, на първо място изникват двете платформи – Booking и Airbnb. Това са най-масовите и най-посещаваните сайтове, от които гостите си намират място за почивка, нощувка и т.н. Не е случайно, че повече от 90% от собствениците на места под наем разчитат на някоя от тези платформи за да си запълнят капацитета на обекта. Тук обаче изниква другият въпрос – как да се отличим в морето от хотели, апартаменти и други места? Голяма част от мениджърите на подобни обекти знаят какво е интериорна фотография, но тези които нямат много опит не са се сблъсквали с този аспект от бизнеса.
Интериорна фотография
От особено значение е, когато предлагате качествен продукт да го рекламирате с качествени снимки. Много собственици на апартаменти и стаи под наем, решават да си спестят тази услуга и сами да си снимат имота. Това е особено често срещано в платформата Airbnb, където доста от наемодателите не са бизнес ориентирани а търсят само допълнителен доход. Резултатът от спестените пари е, че имотът се наема по-рядко и съответно доходите са по-малко.
Как изглежда добрата интериорна снимка
Една интериорна снимка трябва да е качествена! Снимката трябва да е на фокус. Не трябва да е размазана, да има отблясъци или ‘петна’. Добрата интериорна фотография трябва да вдъхва уют и топлина.
Съвети за начинаещи
- ПОДГОТВЕТЕ СИ ТЕРЕНА! Много неща могат да се коригират с Фотошоп, но повярвайте ми можете да си спестите много, много работа ако просто огледате обстановката и премахнете нещо което не трябва да е на снимката. Дали това ще е кошче, неугледен прибор или нещо друго, то по-добре е да го махнете преди да направите снимката.
- Използвайте статив. Стативът е много важен в интериорната фотография. Много от снимките се правят от ъгли, правят се с широкоъгълни обективи, в някой случаи се използва и дистанционен спусък. За да станат снимките ни качествени стативът е задължителен.
- Какъв обектив да ползвам? Основно се ползват широкоъгълни обективи, например 14-24 или 15-30, с които може да се обхване по-голяма част от стаята. В България много от стаите са малки и за да може да се заснеме по-голяма част от обзавеждането трябва широкоъгълен обектив. В някои случай се използват и други обективи – 24-70, аз лично обичам да използвам и 85 мм. Те се използват за заснемане на отделни елементи – свещник, прибор на маса или друг елемент на фокус докат фонът да е размазан (боке).
- От колко високо да снимам? Тук краткият отговор е ‘изпробвайте’. Трябва да експериментирате с нивото на статива. Някои снимки ги правя от нивото на очите, някои снимки от ниско.
- Избягвайте да снимате през деня. Слънцето е ярко и светлината през ‘изгаря’ снимката, там където е прозореца. Ако все пак се наложи да снимате през деня, дръпнете пердетата и пуснете осветлението в стаите. Ако няма завеси ще трябва да снимате няколко бракетинг и да съединявате кадрите. Най-добре снимките стават привечер, малко преди или по време на синия час.
- Снимайте детайлите. Ако има огледало можете да го използвате и чрез него да снимате други мебели в стаята. Ако има картини в стаята можете да ги заснемете заедно с част от мебелировката – шкафове, маси и т.н.
Обработка на кадрите
След като сме направили снимките е време да се приберем и да свалим кадрите на компютъра. Всеки професионален фотограф знае, че обработката в интериорната фотография е изключително важна за качествените снимки. Това което трябва да имаме в предвид при обработването на снимките е:
- Баланс на бялото. За реалистични цветове трябва да зададем баланс на бялото
- Корекция на обектива. Трябва да се направи корекция на профила на обектива и да се премахнат аберациите.
- Оправяне на геометрията. Особено това важи при снимане с широкоъгълен обектив в малко пространства като бани, тоалетни и т.н.
- Премахване на петна и излишни предмети от снимката, ако има такива.
- Нагласяне на ‘топлината’ на снимката в зависимост от ефекта, който искаме да постигнем.
- Ако сме снимали в режим бракетинг съединяваме кадрите за да се получи един кадър.
Магьосник ли е интериорния фотограф?
Не, не е! Колкото и хубава техника да се използва, колкото и умения при обработката да се прилагат, интериорният фотограф не е магьосник. Много неща могат да се коригират и оправят но фотографът няма как да смени маса, легло или гардероб. Все пак за да станат снимките хубави трябва и обзавеждането да е в добро състояние.